Ile kosztują schody drewniane? Przeczytaj!

Samo drewno lite, tworzywo, beton? A może połączenie tych materiałów? Czasem w danym budynku istnieje wiele możliwych kombinacji i trzeba wybrać najwłaściwszą w oparciu o projekt i aranżację wszystkich wnętrz czy oczekiwania użytkowników. Innym jednak razem konstrukcja lub charakter budynku sprawiają, że możliwe jest tylko jedno rozwiązanie. Ogólnie cennik schodów drewnianych zależy od następujących czynników:

  • długość schodów
  • ilość stopni
  • dodatki: balustrady, listwowanie, obwoluty
  • materiał wykonania (gatunek drewna)
  • szerokość schodów

Dodatkowo trzeba też wziąć pod uwagę, że również w ramach jednego materiału mogą zdarzyć się wariacje, które wpływają na cenę. Drewno: dąb, jesion czy egzotyczny, odpowiednio uszlachetniony gatunek? Ten przykład pokazuje, że trzeba ostrożnie podchodzić do cenników schodów publikowanych w sieci, o ile nie są w nich podane dokładne specyfikacje.

Cennik schodów drewnianych na beton

Przyjrzyjmy się więc bardziej konkretnemu, a jednocześnie jednemu z najpopularniejszych rodzajów schodów. Zwykłe, schody betonowe, są zimne, przez co raczej nie poleca się ich do mieszkań i domów, a co najwyżej do piwnic czy pomieszczeń gospodarczych. Dlatego często wybierane są schody drewniane dywanowe na beton, czyli takie, w których beton jest przykryty pełną warstwą drewna bez klasycznych nosków. Takie schody kosztują od ok. 12 tys. zł. w zależności od gatunku drewna.

Nieco oszczędniejszą wersją takich schodów drewnianych są takie, w których drewno jest umieszczone tylko na wierzchu stopnia, omijając podstopnie. Takie schody kosztują od ok. 9 tys. zł. Trzeba jednak wciąż pamiętać o dodatkowe czynniki wpływające na cenę schodów. Dodatkowo trzeba wciąż pod uwagę koszty związane z umieszczeniem listw, a także ewentualnymi elementami ściennymi towarzyszącymi schodom. Z drugiej strony warto pamiętać, że zamówienie balustrady jednocześnie ze schodami u jednego wykonawcy może dać obniżkę w ramach pakietu. Wciąż pojawiają się też innowacje materiałowe, dzięki którym cena może ulec obniżce.