Projektowanie aranżacji i urządzanie mieszkania to często spore wyzwanie, jeśli nie powierzy się tej roli architektowi wnętrz. Dobór mebli czy dodatków musi poprzedzić wybór odpowiednich podłóg, ścian, czy schodów. Każdy detal bowiem decyduje o efekcie finalnym. Warto zatem wcześniej zastanowić się, w jakim stylu ma być wnętrze i do niego dostosować wszystkie elementy tak, aby tworzyły spójną całość. Oto 3 najbardziej lubiane przez Polaków style z przykładami aranżacji dostosowanych do nich schodów.

Przestrzenny styl industrialny

Styl industrialny Polacy pokochali na tyle, że próbuje się go zastosować nawet w małych mieszkaniach w blokowiskach. Najbardziej popularny jest jednak w dużych wnętrzach zaaranżowanych w starych kamienicach lub przestronnych domach jednorodzinnych. I dobrze, ponieważ wnętrza industrialne powinny odznaczać się dużą przestrzenią i wysokością, jeśli mają przypominać pofabryczne lofty lat 50 ubiegłego wieku.

Pożądanymi materiałami stylu industrialnego jest drewno, metal i szkło. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania schodów, aby je odpowiednio wykończyć. Najlepszym wyborem do domu będą schody drewniane, a nie metalowe, chociażby ze względów bezpieczeństwa. Nie znaczy to wcale, że z obecności metalu trzeba rezygnować. Można wybrać schody policzkowe, w których wangi wystylizowane są w taki sposób, że drewno do złudzenia przypomina metal. Tak zaaranżowane schody będą znakomicie prezentowały się ze szklaną balustradą i nadadzą charakteru całej stylizacji. Wkomponowany do wnętrza szklany stolik z elementami metalowymi będzie idealnie współgrał ze schodami. Inne meble mogą być drewniano-metalowe. Regał na metalowym stelażu z drewnianymi półkami wpisze się w takie wnętrze idealnie. Do tego parę dodatków, takich jak druciana lampa, czy kratowane lustro dopełni całości. Warto postawić na jedną ścianę betonową lub ceglaną.

Surowy styl skandynawski

Nieco surowy i minimalistyczny styl skandynawski cieszy się w Polsce dużą popularnością. Zawdzięcza to stonowanym jasnym barwom, naturalnym materiałom i prostocie. Jest w nim dużo miejsca na biel i szarości, a pozostałe barwy występują najczęściej tylko w niektórych dodatkach, takich jak poduszki, czy pledy przewieszone przez poręcz bujanego fotela. Żywych kolorów jest w nim niewiele, a materiałem ocieplającym tę surową stylizację jest drewno. To z niego najczęściej wykonane są schody, ale jeśli istnieje już w domu konstrukcja betonowa, wciąż można dodać jej przytulności montując na żelbetowym podkładzie drewniane stopnie najlepiej z jaśniejszych odcieniach drewna. Podstopnie w takiej odsłonie skandynawskiej najkorzystniej zaprezentują się w kolorze białym. Można dobrać jeszcze do całości drewnianą balustradę w tej samej tonacji kolorystycznej co stopnie. Ustawione na schodach przy ścianie małe lampiony led oświetlą je i podkreślą skandynawski styl. Jakaś makrama na ścianie i inne ozdoby zawierające drewno, szkło lub sznurek wniosą właściwy klimat.

styl elektryczny

Łączący tradycję z nowoczesnością styl eklektyczny

Stylizację eklektyczną kochają wszyscy, którym trudno się zdecydować, czy wolą antyki, czy wystrój nowoczesny. W ramach tego stylu da się stworzyć bardzo ciekawe wnętrza łącząc stare z nowym. Można wplatać ciekawe wzornictwo, żywe kolory, czy przedmioty, które pozornie do siebie nie pasują. Aby uniknąć chaosu i przesady, najlepiej wybrać motyw przewodni, do którego dobierze się pozostałe elementy. Może nim być konkretny styl, kolor lub wzór. Przykładowo charakteryzujące się wyraźnie zaznaczonym zygzakiem, wiszące w powietrzu nowoczesne schody dywanowe, mogą posłużyć jako motyw przewodni aranżacji eklektycznej. Trzeba wówczas zadbać o to, aby w innych elementach wystroju podobny zygzak powtórzył się np. na wzorze poduszki, czy dywanu. Motywem przewodnim może być też efektowna balustrada schodów wykonana z drewna i metalu, zawierająca w sobie metalowe kompozycje geometryczne, lub motywy roślinne, które widoczne będą także przynajmniej w kilku innych przedmiotach. Mogą być różnej wielkości i w innych kolorach, ale wzór powinien przynajmniej częściowo być taki sam. Do takiego wnętrza można wkomponować kilka kolorów, a także meble z różnych epok. Przykładowo 3 różnokolorowe nowoczesne krzesła tapicerowane ustawione przy stole mogą być wbrew pozorom znakomitym sąsiedztwem dla starego wysłużonego już krzesła muszelki popularnej w połowie XX wieku. Muszą one jednak posiadać coś wspólnego, np. motyw roślinny obecny na tapicerce.

style wnętrzarskie

Na który styl postawić w aranżacji własnego mieszkania?

Wybór konkretnego stylu i dostosowanie do niego elementów aranżacji, takich jak schody, meble, kolorystyka, czy dodatki jest ważne dla osiągnięcia ciekawego i spójnego aranżacyjnie wnętrza, które posiada odpowiedni charakter i klimat. Decyzję o wyborze określonego stylu najlepiej podejmować w oparciu o własny gust i możliwości architektoniczne mieszkania. Dla tych, którzy dysponują dużą otwartą przestrzenią mieszkalną styl industrialny może być tym, który sprawdzi się idealnie.

W małych domkach o niewielkich wnętrzach lepiej postawić na styl skandynawski, którego surowość na niewielkiej powierzchni ocieplona drewnem nie będzie aż tak widoczna, a nacechowane prostotą wnętrze z drewnianymi schodami, czy kolorowymi dodatkami zyska przytulność. Styl eklektyczny można zastosować w różnej wielkości wnętrzach. Powinni wybierać go ci, którzy stawiają na nowoczesność, ale chcą zachować rodzinne pamiątki w postaci babcinej biblioteczki, czy starego biurka, które umiejętnie wplecione, będą prawdziwą ozdobą.

To tylko przykładowe style, w których Polacy chętnie aranżują swoje wnętrza. Warto się nimi zainteresować bliżej, aby dostosować do wymagań jakie stawiają, poszczególne elementy wystroju. O niektórych z nich trzeba pomyśleć już na etapie projektowania schodów. Jeśli jednak schody w domu już są, a styl chce się zmienić, wystarczy dobrać nową balustradę lub pomyśleć o nowych elementach w ich wykończeniu, np. zmianie koloru, czy oświetlenia schodów.