Drewniane schody od wielu lat łączą poziomy w domach jednorodzinnych. Bywały okresy w przeszłości, gdy budownictwo skłaniało się raczej ku betonowym konstrukcjom, aby później znowu wrócić do drewna, które do domowej przestrzeni wnosi przyjazny człowiekowi klimat. Obecnie, kiedy schody stają się coraz częściej integralną częścią salonu, znowu skutecznie wypierają te wykonane z betonu i królują w nowoczesnych domach, dodając im stylu i uroku. Mogą występować w różnych układach, typach i stylach, ale łączy je jedno – piękno naturalnego drewna.

Dlaczego schody drewniane są wybierane najchętniej?

Schody drewniane wykonane z dobrej jakości naturalnego drewna wnoszą do wnętrza ciepłą domową atmosferę. Są bezpieczniejsze niż betonowe, czy metalowe, gdyż drewno lepiej amortyzuje ewentualny upadek. Są też cieplejsze niż te wykonane z innych materiałów, co sprawia, że dotykanie gołymi stopami stopni podczas przemieszczania się między piętrami staje się przyjemnością, a nie torturą, jak w przypadku konstrukcji żelbetowych, czy metalowych. Schody drewniane ocieplają też wnętrze wizualnie, co przy nowoczesnych minimalistycznych i nieco surowych aranżacjach staje się wielkim atutem. Dają też duże możliwości aranżacyjne ze względu na bogactwo wykończeń i zróżnicowaną kolorystykę. Można je dopasować do każdego stylu, a często stają się nawet ich motywem przewodnim. Mają oczywiście swoje wymagania, ponieważ potrzebują odpowiednich warunków w domu i właściwej pielęgnacji. Jeśli jednak zapewni im się odpowiednią wilgotność powietrza i regularnie się o nie dba, odpłacą się trwałością i pięknem przez długie lata. Trzeba pamiętać, że drewno jest materiałem higroskopijnym i chłonie wodę. Zainstalowane w warunkach, gdzie panuje duża wilgoć, będą ją chłonąć i się wypaczać. W zbyt suchym powietrzu natomiast mogą ulegać rozsychaniu, co też nie jest korzystne. Jednak odpowiednio zaimpregnowane i zadbane będą prawdziwą funkcjonalną ozdobą wnętrza. Warunkiem tego jest też odpowiedni gatunek twardego drewna, dobry projekt i rzetelne wykonanie. Znalezienie doświadczonego producenta, który wykona schody drewniane na zamówienie dostosowując je do stylu domu i wykorzystując dobrze jego potencjał, jest podstawą sukcesu, który domownicy będą doceniać przez następne lata.

Schody z balustradą

Schody drewniane w różnych aranżacjach

Drewniane schody pasują do każdego stylu, a w niektórych wręcz są niezastąpione. Nowoczesne technologie w obróbce drewna i stosowanych wykończeniach pozwalają na stworzenie takiej aranżacji schodów, jaka się komuś zamarzy. Mogą imitować nawet metal, wizualnie do złudzenia go przypominając. Jeśli aranżacja tego wymaga, mogą być celowo postarzane. Stylu schodom nadaje też ich odpowiednia konstrukcja, a także zainstalowana przy nich balustrada. Oto kilka aranżacji schodów drewnianych w domu, które pokazują jak różne oblicza mogą mieć:

– schody dywanowe ze szklaną balustradą

Stosuje się je w nowoczesnych, a nawet minimalistycznych aranżacjach ze względu na brak widocznych mocowań. Schody dywanowe pną się w górę niczym zawieszone w powietrzu, co nadaje im lekkości. Szklana balustrada nie tylko nie zasłania pięknej konstrukcji, ale też nie ogranicza wizualnie przestrzeni i światła, co w minimalistycznym domu może podobać się szczególnie. Najczęściej są wykonywane z najlepszych gatunków drewna dębowego lub egzotycznego. Ich charakterystyczny widoczny z profilu zygzak doskonale wpisuje się w nowoczesne geometryczne reguły stylizacji.

– schody policzkowe stylizowane na industrialne

Pięknie prezentują się w loftach. Policzkowa forma schodów znana i stosowana od wielu lat znakomicie oddaje klimat dawnych pofabrycznych loftów. We współczesnym wydaniu boczne panele zwane policzkami, stylizowane są na metalowe. Dzięki odpowiedniej obróbce i pokryciu idealnie wygładzonej powierzchni specjalną farbą, do złudzenia przypominają malowany proszkowo metal, co w aranżacji industrialnej jest szczególnie mile widziane. Szklana tafla balustrady jeszcze ten efekt pogłębia.

– minimalistyczne schody półkowe

To absolutna nowość w konstrukcjach schodów. Montuje się je wyłącznie do ściany nośnej budynku, gdyż tylko to gwarantuje ich stabilność i trwałość. Wyglądają jak półki zawieszone na ścianie w równych odstępach od dołu do góry. Nie mają podstopni, a niektórzy minimaliści rezygnują nawet z balustrady, co jest wielkim błędem. Odpowiednio zaprojektowana barierka może idealnie podkreślać urodę tych ażurowych schodów, a jednocześnie zapewni bezpieczne ich użytkowanie.

Schody z oświetleniem led

Co jeśli w domu są schody betonowe, a marzy się o drewnianych?

W niektórych domach istnieją już zaprojektowane na etapie budowy domu schody betonowe i właściciele, nawet marząc o schodach drewnianych, nie widzą na to szans bez gruntownej przebudowy. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ istnieją dwie możliwości na to, aby bez rozbierania żelbetowej konstrukcji mieć w domy schody drewniane. Pierwsza to nakładane na beton, wykonane z drewna schody dywanowe, w których tylko z profilu będzie widoczny żelbetowy podkład. Drugą, tańszą opcją, są nakładane drewniane stopnie, które pięknie prezentują się w towarzystwie białych podstopni. Dobrze rozjaśniają klatkę schodową, a jeśli znajdują się w otwartych holu, czy salonie znakomicie zaprezentują się w stylizacjach skandynawskich, jeśli stopnie wykona się z jaśniejszego drewna lub w nowoczesnych, jeżeli do produkcji stopni użyje się ciemnego drewna egzotycznego. Zarówno w przypadku schodów dywanowych na beton, jak i schodów z białymi podstopniami warto dobrać efektowną balustradę, która może być wykonana z różnych materiałów, takich jak szkło, drewno, metal lub z ich połączenia.

Jak widać, schody drewniane mogą mieć różne oblicza. Zaprezentowane tu aranżacje to tylko wybrane przykłady na to, że drewno jest wdzięcznym materiałem do obróbki i zastosowania w wielu odsłonach i stylach. Trzeba jednak o nie dbać, a decydując się na taką inwestycję w domu, ich wykonanie powierzyć profesjonalistom. Te dwa czynniki zagwarantują, że jeszcze przyszłe pokolenia będą cieszyć zainstalowane w domu drewniane schody, dzięki którym wnętrze zyska z czasem miano domu z duszą.