Schody betonowe to bardzo popularna część domu we współczesnej architekturze. Mało kto decyduje się na montaż schodów samonośnych już po postawieniu stanu surowego, większość woli mieć już wszystko za sobą i po prostu stawia na betonowe stopnie, jako część zabudowy domu. Jednak w takim wypadku zostaje z pytaniem, w jaki sposób zabezpieczyć i upiększyć nasze stopnie, bo pozostawienie ich w betonowym stanie surowym raczej nie wpłynie pozytywnie na wystrój wnętrza – wyglądałoby to tak, jakbyśmy mieli niedokończony dom. Dlatego na rynku istnieje wiele rozwiązań, pozwalających na upiększenie i wykończenie tego elementu wnętrza.

Schody na beton – rodzaje

Chociaż najpopularniejszym materiałem do pokrywania stopni betonowych pozostaje drewno lite, to rynek oferuje również kilka innych rozwiązań. Jednym z oryginalniejszych i ciekawie wyglądających są stopnie z dedykowanych paneli podłogowych w wysokiej klasie ścieralności, które dodają naszemu wnętrzu nowoczesnego, wyjątkowego klimatu. Innym może być wykorzystanie kamienia, którą najczęściej łączy się z elementami szklanymi (lacobel), co też wygląda całkiem efektownie, jeśli chodzi o prezencję. Dla ludzi, którzy wolą pozostać przy betonie, jest opcja zrezygnowania z nakładania stopni i po prostu wykończenia schodów żywicą epoksydową. Innymi opcjami związanymi z betonem są jego polerowanie, albo wykańczanie mikrocementem, co ciekawie wpisuje się w nowoczesną modę.

Jak montować schody?

Schody na beton po pierwsze trzeba dopasować. W tym celu trzeba wymierzyć betonowe stopnie i zamówić odpowiednią wielkość surowych stopni schodowych, jeśli na takowe się zdecydowaliśmy. Otrzymamy ich dwa rodzaje: stopnice schodowe i podstopnice, które podczas montażu będzie trzeba umiejętnie ze sobą połączyć. Stopnie najczęściej nabija się na specjalne kołki, które wpierw trzeba zamocować w żelbecie. Ten później smaruje się poliuretanowym klejem montażowym i można nakładać stopnicę. Jeśli obawiamy się robić to samodzielnie, warto skorzystać z pomocy specjalisty.